Polecane, Porady, Uroda

Kiedy wyrzucić kosmetyki?

Przyznajcie się, Wasze kosmetyczki/półki/toaletki (zupełnie tak jak nasze…) pełne są kosmetyków, które otworzyłyście….mhm… nie pamiętacie nawet jak dawno temu. Najwyższy czas zrobić porządki! Podpowiemy Wam kiedy bezwarunkowo trzeba pozbyć się kremów, kosmetyków kolorowych czy szamponów, żeby nie zrobić swojej skórze krzywdy (np. fundując jej paskudną wysypkę).

Tusz do rzęs

Maskara zużywa się najszybciej ze wszystkich kosmetyków i powinnaś pozbyć się jej najpóźniej 3 miesiące po otwarciu. Inaczej narażasz swoje oczy na zaczerwienienia, infekcję, a nawet zapalenie spojówek.

Szminka

Masz na jej zużycie rok. Zagrożenie, że na szmince „wyhodują się” bakterie jest dość niskie, ponieważ nie zawiera wody. Po pewnym czasie zaczyna jednak zmieniać swoją strukturę, nie trzyma się już tak dobrze jak chwilę po otwarciu, może nawet zacząć brzydko pachnieć

Cienie do powiek

To kosmetyki, które kobiety najczęściej przechowują w swoich zbiorach mimo upływu daty ważności. Zwykle ich termin przydatności do użycia to rok, potem używając ich narażamy się na infekcję oczu (cień łatwiej się sypie z powiek i wpada prosto do oczu).

Lakier do paznokci

Na jego zużycie masz również rok od pierwszego otwarcia. Po tym czasie zacznie zmieniać konsystencję, a zrobienie nim porządnego manicure będzie graniczyło z cudem.

Krem nawilżający i serum

Zużyj je w ciągu pół roku po otwarciu, Nawet jeśli ich konsystencja będzie wydawała się prawidłowa, najprawdopodobniej staną się znacznie mniej efektywne (szczególnie te, które zawierają retinol).

Krem przeciwsłoneczny

Zależy. Na każdym opakowaniu powinna być podana data ważności. Jeśli będziesz używać kremu z filtrem po tej dacie, prawdopodobnie straci dużą część swojej mocy i będzie miał dziwną konsystencję i zapach. Dodatkowo – jeśli używasz kremu na plaży (w słońcu) jego trwałość będzie mniejsza niż w przypadku, kiedy trzymasz go w domu, w chłodnym miejscu.

Podkład w płynie

Mniej więcej po sześciu miesiącach zauważysz, że zmienia się jego konsystencja i nie da się go równo nałożyć. Jeśli zauważysz, że zawarte w nim olejki wytrąciły się i „pływają” na wierzchu – wyrzuć natychmiast!

Róż do policzków i bronzer

Dobra wiadomość – te kosmetyki wytrzymają odrobinę dłużej. Półtora roku to czas po którym należałoby je wyrzucić do kosza, ale prawdopodobnie zdążysz je zużyć zanim minie tyle czasu 🙂

Lakier do włosów

Ufff… w końcu kosmetyk, który masz szansę zużyć zanim przestanie działać i brzydko pachnieć. W przypadku lakierów do włosów to dwa do trzech lat.

Szampon do włosów

Zużyj w ciągu roku, potem pozbądź się go!

Pędzle i gąbki do makijażu

To najlepsze środowisko do rozwoju bakterii, dlatego myj pędzle i gąbki raz w tygodniu i wymieniaj na nowe tak często jak to możliwe.

Mhm… przyznajcie się, jak dużej części swoich kosmetyków powinnyście się pozbyć? 😉

cienie-do-powiek

STYLISSIMA

...aby otrzymywać najnowsze wpisy prosto na skrzynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *