Ikony stylu, Polecane, Uroda

Czerwona szminka – ponadczasowy ratunek sylwestrowy

Istnieją co najmniej 3 powody, dla których ostatni artykuł w tym roku będzie o czerwonej szmince. Po pierwsze: czerwona szminka nie zna wieku, a my bardzo bardzo lubimy te elementy mody, które łącza pokolenia. Po drugie: przed nami Sylwestrowa Noc a czerwona szminka to doskonałe „sylwestrowe pogotowie” – nawet jeżeli nie zdązyłyście kupić wystrzałowej kreacji dzięki niej i tak zrobicie wrażenie. Po trzecie: bardzo ciężko było znaleźć materiały o makijażu opartym na „smokey eyes (przydymione oko)” dla dojrzałych kobiet, ale obiecuję spełnić prośbę mojej mamy i zamieścić artykuł na ten temat w przyszłym roku.

Czerwona szminka potrafi dodać klasy i odwagi, stać się dla kobiety jej znakiem rozpoznawczym czy nawet uzależnić. W jednym z wywiadów Jadwiga Staniszkis przyznaje:

zaczęłam się nią malować bardzo dawno temu, a potem trudno było przestać

Znakiem rozpoznawczym Jadwigi Staniszikis jest czerwona szminka

Znakiem rozpoznawczym Jadwigi Staniszikis jest czerwona szminka

I nic dziwnego, bo czerwona szminka pozwala zdziałać cuda!

Historia karminowych ust sięga czasów starożytnych i przez wieki przeżywała swoje wzloty i upadki. Ostateczny triumf czerwona szminka osiągnęła wraz z wynalezieniem kina.

Aktorki pierwszych czarno-białych filmów niemych malowały swoje usta na czerwono, aby dodać w ten sposób większej wyrazistości przedstawianej historii oraz mocniejszej ekspresji twarzy. Charakteryzatorem gwiazd kina niemego był słynny Max Factor. To właśnie jemu zawdzięczamy również wynalezienie tak popularnego w dzisiejszych czasach błyszczyka.

papilot.pl

Kadr z filmu "Symfonia zmysłów"

Kadr z filmu "Symfonia zmysłów"

Modę na noszenie czerwonej szminki wśród zwykłych kobiet, w latach 20-tych XX wieku, rozpowszechniła nasza ulubiona Coco Chanel. Tym samym czerwień na ustach stała się atrybutem kobiet silnych i niezależnych.

Podczas drugiej wojny światowej kobiety zostały zmuszone do wykonywania typowo męskich zajęć. Pracowały w fabrykach, służyły w wojsku. Zaprojektowano dla nich nieprzemakalną odzież, kombinezony, skórzane kurtki, czapki z daszkiem, mundury. Elizabeth Arden specjalnie dla kobiet w mundurze stworzyła czerwoną szminkę. To kultowy kolor Arden tzw. Monetzuma Red, który miał pasować do czerwonych oblamówek kobiecych mundurów.

gazeta.pl

Monetzuma Red

Monetzuma Red od Eliabeth Arden

A w latach 50-tych makijaż Marilyn Monroe uczyniła z czerwonych ust podstawę swojego wizerunku.

Marilyn Monroe, prawdopodobnie najczęściej kopiowany makijaż na świecie.

Marilyn Monroe, prawdopodobnie najczęściej kopiowany makijaż na świecie.

Dzisiaj czerwona szminka należy już do klasyki. Wszystkie szanujące się firmy kosmetyczne posiadają w swojej ofercie co najmniej kilka odcieni, dzięki czemu każda kobieta znajdzie odpowiedni kolor dla siebie. Nie jest prawdą, że jest to kosmetyk zarezerwowany tylko dla blondynek czy jasnej karnacji. Kobiety o ciemnej skórze, szatynki czy rude mogą wyglądać równie pięknie w czerwonych ustach. Kluczem jest dobranie odpowiedniego odcienia. Poniżej kilka przykładów, które Wam w tym pomogą.

 

Susan Sarandon

Susan Sarandon

 

Angela Bassett

Angela Bassett

 

Annette Bening

Annette Bening

Julianne Moore

Julianne Moore

Kim Cattrall

Kim Cattrall

Madonna

Madonna

Nosząc czerwoną szminkę po pięćdziesiątce pamiętajcie o odpowiednim nawilżeniu ust balsamem oraz unikajcie najciemniejszych i matowych odcieni. Dobry efekt daje nałożenie na szminkę cienkiej warstwy błyszczyka. Jeżeli chcecie podkreślić kontur ust użyjcie w tym celu konturówki w naturalnym (!) kolorze. Powodzenia. Udanej zabawy!

STYLISSIMA

...aby otrzymywać najnowsze wpisy prosto na skrzynkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *