Moda, Polecane, Porady

„Moda nie kończy się po pięćdziesiątce” – coś o tym wiemy! (wywiad)

Krystyna Naszkowska z Gazety Wyborczej przeprowadziła jakiś czas temu bardzo ciekawy i bardzo długi wywiad z Joanną Bojańczyk, dziennikarką mody. Cała rozmowa poświęcona była (tak!) modzie po pięćdziesiątce. Tekst jest z marca tego roku, więc zajęło nam trochę czasu, zanim do niego dotarłyśmy, ale jak już trafił w nasze ręce (a w zasadzie na nasze monitory) – przeczytałyśmy jednym tchem. I zdajemy relację.

Generalną i najważniejszą zasadą dobrego wyglądu jest według dziennikarki dostosowanie ubrania do sylwetki. Co to w praktyce oznacza?

Krótkie czy długie?

Złe są zarówno zbyt krótkie jak i zbyt długie spódnice i sukienki. Kobiety, które mają świetne nogi, nie mają się czego bać – miniówka jest raczej zakazana, ale spódnica kilka centymetrów przed kolano doda sylwetce lekkości. Z drugiej strony „długie spódnice są chyba największym grzechem polskich kobiet (…), długa spódnica zaciera sylwetkę, robi z kobiety bezkształtną bryłę, postarza o 20 lat. (…) Odsłonięte nogi dodają lekkości, nawet jeśli nie są superzgrabne”. Trzeba też uważać z długością rękawów. Mięśnie rąk u wielu dojrzałych kobiet tracą jędrność. Jeśli tak jest, lepiej ramion nie odsłaniać. Postawmy na rękawy, „świetna jest długość do łokcia”.

Ubrania obcisłe czy luźne?

Dziennikarka odradza noszenie rzeczy bardzo obcisłych nawet przez szczupłe kobiety – „źle wygląda się w sukienkach i bluzkach z dzianiny, które przylegają do ciała i podkreślają wałeczki tłuszczu, które latami nawarstwiają się na biodrach i powyżej talii, na wysokości biustu”. Dodaje też, że warto kupować ubrania za sztywniejszych tkanin, najlepiej na podszewce.

Z drugiej strony trzeba uważać też na zbyt obszerne ubrania – „owszem, kamuflaż jest potrzebny, ale zarzucenie na siebie wielkiego workowatego swetra nie jest kamuflażem, bo wyglądamy w tym jak szafa, okropnie”.

Nie zgadzamy się w kwestii T-shirtów. Joanna Bojańczyk twierdzi, że „w pewnym wieku” są właściwie zakazane. My uważamy, że dobrze skrojony T-shirt z porządnego materiału może wyglądać świetnie (np. założony pod marynarkę).

Julianne-Moore-thirt

Julianne Moore (51 lat), T-shirt w złym wydaniu

julianne-moore-tshirt2

Julianne Moore, dobrze skrojony damski T-shirt potrafi wyglądać świetnie!

Klasyka czy ekstrawagancja?

Iris Apfel i Anna Piaggi – dwie ekstrawaganckie osiemdziesięciolatki lansowane przez zagraniczne magazyny mody są przykładem na to, że można nosić szalone stroje w każdym wieku. Często jednak ocierają się o granicę śmieszności. „Można popatrzeć i uśmiechnąć się, ale naśladować nie radzę (…) to może pchnąć w złym kierunku, w kierunku babci wariatki” – mówi dziennikarka.

irisapfel

Iris Apfel, ponadosiemdziesięcioletnia trendsetterka uwielbiana przez magazyny mody, zdjęcie: http://siriusastro.pl/astrologia/astrologia-urodzeniowa/iris-apfel-przepis-na-oryginalny-styl/

Kolory: zwariowane czy stonowane?

Jasne kolory odmładzają, a czarny i ciemnoszary postarzają. „Jeśli ktoś lubi ciemne kolory i zawsze je nosił, to niech się ich trzyma, warto tylko przy szyi założyć coś jasnego, nawet jaskrawego – pomarańczowy albo różowy szalik – to odmłodzi twarz”.

Jakie są najczęstsze błędy modowe dojrzałych kobiet?

Joanna Bojańczyk wymienia dwa: trzymanie się mody swojej młodości (bardzo często ten błąd kobiety popełniają w makijażu, a przecież perłowe cienie na powiekach bardzo postarzają), a z drugiej strony pilne przestrzeganie aktualnej mody. „Trzeba wstrzelić się w coś pomiędzy, podążać za modą, ale z pewnym dystansem”.

Fryzury – krótkie czy długie włosy?

„Im więcej lat, tym krótsze włosy, to jedna z zasad. Włosy starzeją się razem z nami, jest ich mniej, są gorszej jakości, przycinanie dobrze im robi”.

 

To tylko mała część rad, jakie można znaleźć w wywiadzie. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak na tle dojrzałych Francuzek, Włoszek i Hiszpanek wypadają Polki, jakie ubrania zaproponować mężczyźnie po pięćdziesiątce i czy „w pewnym wieku” wypada wyjść na plażę w dwuczęściowym kostiumie, zachęcamy do przeczytania całego tekstu, wystarczy kliknąć w link: http://wyborcza.pl/1,99149,9189597,Mamo__jak_ty_sie_ubralas.html

 

STYLISSIMA

...aby otrzymywać najnowsze wpisy prosto na skrzynkę.

Trackbacks / Pings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *